img

Кібербулінг: що це, яким він буває та як від нього захистити свою дитину?

Кібербулінг: що це, яким він буває та як від нього захистити свою дитину?


❗❓Кібербулінг – це один із різновидів булінгу (цькування). Це така форма агресії, що передбачає жорстокі дії з метою дошкулити, нашкодити, принизити людину з використанням інформаційно-комунікаційних засобів: мобільних телефонів, електронної пошти, соціальних мереж тощо.


❓❗Типові ознаки кібербулінгу:


👉 систематичність (повторюваність) діяння;

👉 наявність сторін – кривдник (булер), потерпілий (жертва булінгу), спостерігачі (за наявності);

👉 дії або бездіяльність кривдника, наслідком яких є заподіяння психічної та/або фізичної шкоди, приниження, страх, тривога, підпорядкування потерпілого інтересам кривдника та/або спричинення соціальної ізоляції потерпілого.


❓❗До найпоширеніших видів кібербулінгу належать:


1️⃣використання особистої інформації;

2️⃣анонімні погрози;

3️⃣хепіслепінг;

4️⃣обмовляння або зведення наклепів;

5️⃣переслідування;

6️⃣тролінг;

7️⃣флеймінг;

8️⃣онлайн-грумінг;

9️⃣секстинг.


❓❗Ознаки того, що підліток став жертвою кіберцькування:


🔶раптова зміна поведінкового й емоційного стану дитини після користування нею соціальних мереж (це може бути агресивність, підозрілість і відверта замкнутість);

🔶деструктивні стосунки батьків з дитиною (особливо загострюються під час обговорення реального життя підлітка);

🔶істеричні прояви характеру (несподівані безпричинні сльози, крик);

🔶погіршення здоров’я через безсоння та занепокоєння дитини;

невдалі спроби суїциду;

🔶дитина необмежено користується інтернетом, надаючи перевагу віртуальному світу;

🔶різке погіршення навчального процесу в школі (дитина неохоче йде на навчання, суперечить вчителям і батькам).


❓❗Як захиститися від кібербулінгу та що загрожує самим булерам?

Якщо кібератаки поодинокі, доречно їх ігнорувати. Часто кібербулінг простіше зупинити на початковій стадії.

Якщо ж вступати в перепалку з булером, негативні комунікації продовжуються. У випадках, коли надходять систематичні листи із погрозами, потрібно зберігати інформацію в комп’ютері або роздрукованому вигляді задля доказів.

Щоб самостійно врегулювати ситуацію, можна зробити запит адміністраторам сайтів, на яких здійснювалися атаки, про видалення образливої інформації. Також адміністратори можуть убезпечити користувача-жертву тимчасовим блокуванням повідомлень у чаті користувача-булера. Така пауза в спілкуванні позитивно впливає на мотивацію підлітка, який займається булінгом заради розваги.


❓❗Якщо булінгу уникнути не вдалось, пам’ятайте про відповідальність за булінг, як для тих, хто його вчиняє, так і для тих, хто просто спостерігає.

За булінг (цькування) неповнолітньої чи малолітньої особи передбачений штраф від 850 до 1700 грн або громадські роботи від 20 до 40 годин. За такі дії, вчинені повторно протягом року після або групою осіб – штраф від 1700 до 3400 грн або громадські роботи на строк від 40 до 60 годин.

Якщо булінг (цькування) вчинить дитина у віці до 16 років – відповідатимуть її батьки або особи, що їх заміняють. До них будуть застосовані штраф від 850 до 1700 грн або громадські роботи на строк від 20 до 40 годин.

Якщо керівник закладу освіти не повідомить органи Національної поліції про відомі йому випадки цькування серед учнів, до нього буде застосоване покарання у вигляді штрафу від 850 до 1700 грн або виправні роботи до одного місяця з відрахуванням до 20% заробітку.

Коментарі: